ahmetturkan.gen.tr

HAYATTAN DERSLER

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

SAHABE (R.A.E)’İN NAMAZA DÜŞKÜNLÜKLERİ

e-Posta Yazdır PDF

Medine’ye hicret etmiş olan sahabilerin çoğu ilk anda sıtmaya tutuldular. Hastalık onları çok zayıf düşürdü. Allâh Te’âlâ, Nebî (s.a.v)’i bu hastalığa yakalanmaktan korudu. Sıtmaya yakalanan sahabiler namazlarını ancak oturarak kılabiliyorlardı. Bir gün yine oturarak namaz kıldıkları bir sırada Nebî (s.a.v) çıkageldi. Halkı bu halde gördüklerinde Nebî (s.a.v) “Şunu biliniz ki bu şekilde kılınan namazın sevabı ayakta kılınanınkinin yarısı kadardır” buyurdular. Bunun üzerine halk daha fazla sevap kazanabilmek için zayıflıklarına ve hastalıklarına rağmen namazı ayakta kılabilmek hususunda kendilerini zorladılar.

Devamını oku...
 

TALAK YA DA BOŞANMAK İLE İLGİLİ AYETLER

e-Posta Yazdır PDF

Günümüzde evlilikler ne yazık ki uzun ömürlü olmamakta, kendi aralarında ani kararlar ile evlenen gençler ani kararlar ile boşanma yolunu seçmektedirler.

Ne büyük emeller ile kurulan yuvalar hüsran ile bitmektedir. Birbirlerinin iyi tanımaya, evlilik müessesesi hakkında yeteli bilgisi olmayan gençler hevesatlarına yenik düşmekte ve mutluluk hayali hüsran ile sonuçlanmaktadır.

Halbuki görücü usulü ile insanların her iki tarafı da tanıyıp referans verebildiği, eşlerin her bakımdan birbirlerinin dengi oldukları evlilikler daha uzun ömürlü olmaktadır.

Son Güncelleme: Cuma, 26 Ocak 2018 18:00 Devamını oku...
 

EHL-İ SÜNNET VE BOZUK AKIMLAR

e-Posta Yazdır PDF

Ehl-i sünnet müslümanlarının itikadda iki imamı vardır: 1 - İmam Matüridî. 2 - İmam Eş’arî. Bunlar esasta birdir. Ancak teferruata ayrılırlar. Yine ehl-i sünnetin amelde dört imamı vardır: 1 - İmam A’zam Ebû Hanife (r.a.). 2 - İmam Mâlik (r.a.). 3 - İmam Şafiî (r.a.). 4 - İmam Ahmed İbn Hanbel (r.a.). Bunlar da esasta müttefik olup, teferruata ait bazı ictihadî ihtilâflar olmuştur ki, bu ihtilâflar inşaallah ümmetimiz için rahmet ve kolaylık vesilesidir. Bu kısa izahattan sonra, müslüman kardeşlerimizin dikkatlerini zamanımızdaki bazı bid’at ve dalâlet cereyanları üzerine çekmek istiyoruz. Şu cereyan ve mezhebler ehl-i sünnet dışıdır:

Devamını oku...
 

HZ. PEYGAMBER (S.A.V)’E SALAVÂT

e-Posta Yazdır PDF

HZ. PEYGAMBER (S.A.V)’E SALAVÂT

Übeyy b. Ka’b (r.a.) şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v.) gecenin üçte ikisi geçtiğinde kalkar: “Ey insanlar! Allâh (c.c.)’ı zikrediniz! Allâh (c.c.)’ı zikrediniz! Sûr’a birinci kez üfürüldü (râcife); bunun arkasından da ikincisi (râdife) gelecektir. Ölüm tüm acılarıyla gelip çatmıştır!” derlerdi. Bir gün “Ey Allâh (c.c.)’ın Rasûlü! (s.a.v.) Ben sana çok salât ü selâm getiriyorum. Duâlarımın ne kadarını size ayırayım?” dedim. “Dilediğin kadarını”buyurdular.“Dörtte birine ne dersiniz?” dedim. “Dilediğin kadarını ayırabilirsin. Ancak ne kadar çok ayırırsan senin için o kadar hayırlı olur!” dediler. Bu kez “Yarısına ne dersiniz?” diye sordum. O (s.a.v.) yine: “Dilediğin kadarını ayırabilirsin. Ancak ne kadar çok ayırırsan senin için o kadar hayırlı olur!”buyurdular. “Üçte ikisine ne buyurursunuz?” dediğimde yine aynı cevabı verdiler. Bunun üzerine “Ey Allâh(c.c.)’ün Rasûlü! (s.a.v.) Bütün dualarımı (salevât getirmek) sana ayırıyorum” dedim. O zaman şöyle buyurdular: “Bu durumda bütün ihtiyaçlarından ve üzüntülerinden kurtulursun. Ayrıca günahların da bağışlanır.”

Son Güncelleme: Cuma, 05 Ocak 2018 14:31 Devamını oku...
 

BİSMİLLÂHİRRAHMANİRRAHİM

e-Posta Yazdır PDF

Cenâb-ı Hakk her hayırlı işe besmele ile başlanmasını emir buyurmuştur. Bu husus müteaddid âyet-l celîlelerde beyân olunmuştur. Resûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de: “Herhangi bir hayırlı işe eğer besmele ile başlanmazsa o iş ebter olur” yani sonu hayır ile tamamlanmaz ve bereketli olmaz buyurmuşlardır.

Rûhu’l-Beyân tefsîrinde naklolunur ki: “Fir’avun henüz ulûhiyet davasında bulunmadan önce sarayının kapısına “Bismillah’’ yazdırmıştı. Musa’ya îmân etmediği için Musa Cenâb-ı Hakk’a: “Ya Rabbi ben onu dâ’vet ediyorum ama onda bir hayır görmüyorum” diye yakındığında Cenâb-ı Hakk: “Her halde sen onun helak edilmesini istiyorsun. Ve sen sâdece onun küfrünü görüyorsun, ben ise onun kapısına yazdırdığı yazıyı da görüyorum.” buyurdu.

Son Güncelleme: Çarşamba, 03 Ocak 2018 08:18 Devamını oku...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

REKLAMLAR

Web Site Tasarımı

Yönetim Panelli Website Tasarımlarınız için

0532 307 60 09

 

 

İSTATİSTİKLER

OS : Linux c
PHP : 5.3.28
MySQL : 5.5.57-cll
Zaman : 08:43
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 49
İçerik : 767
Web Bağlantıları : 2
İçerik Tıklama Görünümü : 886087